ویندوز یا لینوکس ممکن است سیستم عامل انتخابی شما باشد، اما مهم نیست که کدام پلتفرم را انتخاب کنید، بایوس (سیستم ورودی/خروجی اصلی) کامپیوتر شما تمام عکس‌های پشت صحنه را می‌خواند.

بایوس که گاهی در رایانه‌های جدیدتر به‌عنوان سفت‌افزار UEFI نامیده می‌شود، به رایانه شما می‌گوید چه درایوهای ذخیره‌سازی دارید و از کدام یک بوت کنید و چه مؤلفه‌هایی را در کنار سایر عملکردهای کلیدی دارید. برای تغییر ترتیب راه‌اندازی، تنظیم رمز عبور سیستم، غیرفعال کردن پورت‌ها یا تجهیزات جانبی داخلی، یا حتی برای اورکلاک کردن CPU، ممکن است لازم باشد به منوهای بایوس بروید.

چند راه مختلف برای دسترسی به منوهای BIOS در رایانه شخصی وجود دارد

کلیدهای BIOS توسط سازنده

در اینجا لیستی از کلیدهای رایج بایوس بر اساس برند آورده شده است. بسته به سن مدل شما، کلید ممکن است متفاوت باشد.

    ASRock: F2 یا DEL
    ASUS: F2 برای همه رایانه‌های شخصی، F2 یا DEL برای مادربردها
    ایسر: F2 یا DEL
    دل: F2 یا F12
    ECS: DEL
    گیگابایت / Aorus: F2 یا DEL
    HP: F10
    لنوو (لپ تاپ های مصرفی): F2 یا Fn + F2
    لنوو (رومیزی): F1
    Lenovo (ThinkPads): وارد و سپس F1 شوید.
    MSI: DEL برای مادربردها و رایانه های شخصی
    تبلت های سرفیس مایکروسافت: دکمه افزایش صدا را فشار داده و نگه دارید.
    کامپیوتر اصلی: F2
    سامسونگ: F2
    توشیبا: F2
    Zotac: DEL

خب میتونید از منوی استارت پیشرفته ویندوز 11 یا 10 استفاده کنید

 اگر نمی‌توانید از کلید بایوس استفاده کنید و ویندوز 11 یا 10 دارید، می‌توانید از ویژگی «راه‌اندازی پیشرفته» برای دسترسی به آن استفاده کنید.

توجه داشته باشید که اسکرین شات های زیر مربوط به ویندوز 11 هستند، اما همین مراحل برای ویندوز 10 نیز اعمال می شود.

1. به بخش Advanced Startup Settings بروید. ساده ترین راه برای رسیدن به آنجا این است که عبارت Advanced startup را در جستجوی ویندوز جستجو کنید و روی نتیجه برتر کلیک کنید.

به راه اندازی پیشرفته بروید

2. روی Restart now در زیر سربرگ Advanced startup کلیک کنید.

کامپیوتر شما راه اندازی مجدد می شود و در نهایت یک منوی جدید ظاهر می شود.

3. روی Troubleshoot کلیک کنید.

4. Click Advanced options. 

5. روی UEFI Firmware Settings کلیک کنید.

6. برای تایید روی Restart کلیک کنید.

روش 3: از یک دستور لینوکس استفاده کنید

اگر از نسخه مدرن لینوکس مانند اوبونتو استفاده می کنید، ممکن است بتوانید با تایپ "sudo systemctl reboot --firmware" در خط فرمان به بایوس دسترسی پیدا کنید.
اگر نتوانید سیستم عامل خود را بوت کنید یا کلید BIOS را فشار دهید چه؟

اگر رایانه شما نتواند یک سیستم عامل را بارگیری کند، زیرا درایو قابل بوت را شناسایی نمی کند، معمولاً مکث می کند، بوق می زند و به شما امکان ورود به BIOS را می دهد که اغلب آن را "راه اندازی" می نامد.

با این حال، بزرگترین مشکلات زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم خیلی سریع POST می‌کند و نمی‌توانید کلیدی را بزنید و سپس ویندوز یا لینوکس تلاش می‌کند تا بوت شود و از کار بیفتد. زمانی که یک بوت لودر از دست رفته یا خراب شده بود، با صفحه نمایش اسپلش ویندوز و سپس صفحه آبی مرگ مواجه شدم.

برای اینکه BIOS را مجبور کنید تحت این شرایط ظاهر شود، می‌توانید از یک دیسک راه‌اندازی اضطراری استفاده کنید، مشروط بر اینکه می‌توانید هنگام راه‌اندازی یک دستگاه بوت را انتخاب کنید یا رایانه‌تان یک درایو USB خارجی را به عنوان اولویت بوت بالاتر از درایو حافظه داخلی خود تنظیم کرده باشد. s).

می توانید از دیسک نصب ویندوز به عنوان دیسک بوت اضطراری استفاده کنید. هنگامی که USB بوت شد، باید به جای نصب، روی "Repair your computer" کلیک کنید و سپس روی Troubleshoot -> UEFI Firmware Settings -> Restart کلیک کنید.

در نهایت، اگر نمی توانید یک دیسک اضطراری را بوت کنید، می توانید سعی کنید یک خطای توقف سیستم ایجاد کنید که از تلاش کامپیوتر شما برای بوت کردن درایوهای داخلی خود جلوگیری می کند. سپس، گزینه ای برای ورود به منوی BIOS به شما داده می شود.

بسیاری از رایانه‌های رومیزی در صورتی که صفحه‌کلید وصل نشده باشد، پیام خطا می‌دهند (اگر برای یافتن آن به کمک نیاز دارید، فهرست بهترین صفحه‌کلیدهای بازی (در برگه جدید باز می‌شود) را بررسی کنید) یا اگر بافر صفحه‌کلید به دلیل پایین نگه داشتن تعداد زیادی کلید در شروع کنید. بیرون کشیدن درایو حافظه داخلی اصلی شما نیز باعث ایجاد خطایی می شود که به شما اجازه ورود به بایوس را می دهد، اما اگر آن درایو دارای سیستم عامل غیر بوت شدنی باشد، ممکن است پس از وصل کردن مجدد آن، مشکلات شما از سر گرفته شود.
خط پایین

از هر روشی که برای دسترسی به بایوس خود استفاده می کنید، هنگام اعمال تغییرات در تنظیمات خود مراقب باشید. ممکن است در نهایت اجزای کلیدی را غیرفعال کنید.