از تابستان 1400 شش قابلیت جدید به اندوروید اضافه خواهد شد. اما مشخص نیست که اندورید 12 برای تابستان به دست کاربران خواهد رسید یا نه؟

گوگل سه‌شنبه 15 ژوئن 2021 (25 خرداد 1400) با انتشار خبری در وبلاگ رسمی خود اعلم نمود که قابلیت های به تمامی نسخه های اندورید 6 به بالا اضافه خواهد شد . در زیر شمارو با این ویژگی ها اشنا خواهیم کرد.

هشدار زمین‌لرزه،  قبل از وقوع

سال 2021 شرکت گوگل بزرگترین پروژه تشخیص زلزله قبل از وقوع زلزله خود را بر مبنای تکنولووزی اندرویدی جهت گوشی های خود بسازد. که برابر اخبار واصله به این تکنولوژی دست یافته و این برنامه بصورت رایگان در اختیار عموم قرار میگیرد . به گفته گوگل، این سیستم – که Android Earthquake Alert System نام گرفته – سال گذشته در نیوزیلند و یونان راه‌اندازی شد و به‌زودی در کشورهای ترکیه، فیلیپین، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان نیز فعال خواهد شد. در سال‌های پیش رو، این سیستم را در کشورهای بیشتری پیاده‌سازی خواهد شد .

پیشنهادهای مبتنی بر متن برای به‌کارگیری ایموجی‌ها

Emoji Kitchen نام قابلیتی‌ست که بیش از یک سال پیش به کی‌بورد اندرویدی گوگل موسوم به جی‌بورد اضافه شد.در ماه می سال جاری میلادی، گوگل با اضافه کردن بخش جدیدی در استیکرهای اخیرا استفاده‌شده آشپزخانه ایموجی، امکان دسترسی سریع به استیکرهایی که بیش از بقیه استفاده می‌شوند را فراهم کرد.  قابلیتی به جی‌بورد اضافه شود که در حین تایپ پیام، می‌تواند متناسب با متن آن، ایموجی مناسب را به کاربر پیشنهاد کند. این قابلیت هم‌اکنون در نسخه بتای جی‌بورد در دسترس بوده و از تابستان امسال تمام کاربران جی‌بورد در اندروید 6 و بالاتر برای پیام‌هایی که به زبان‌های انگلیسی، اسپانیایی و پرتغالی نوشته می‌شود

ستاره‌دار کردن پیامک‌های مهم در اپلیکیشن Messages

قابلیت جدیدی که به‌زودی برای کاربران اندروید فعال می‌شود، پیدا کردن و دسترسی به پیامک‌های مهم آسان شده و دیگر نیازی به اسکرول کردن تمام مکالمات نخواهد بود. برای این منظور، کافی‌ست روی پیامک مورد نظر ضربه (tap) زده و آن را نگه داشته و سپس آن را ستاره‌دار کنید. به این ترتیب، هرگاه بخواهید به یک پیام مهم  دسترسی داشته باشید، می‌توانید یک‌راست به قسمت پیامک‌های ستاره‌دار مراجعه کنید.ویژگی کاربردی دیگری که به اپلیکیشن Messages اضافه خواهد شد، افزایش امنیت پیام‌ها با رمزنگاری سرتاسری (end-to-end) خواهد بود. البته این قابلیت صرفا به هنگام مکالمات یک-به-یک و در هنگام روشن بودن اینترنت کار می‌کند. به گفته گوگل، در SMSهای ساده (که از رمزنگاری پشتیبانی نمی‌کنند) و یا چت‌های گروهی، رمزنگاری سرتاسری غیرفعال خواهد بود.

دسترسی به  اپلیکیشن‌های مورد علاقه، تنها با فرمان صوتی

با دستیار Google Assistant می‌توانید کنترل بیشتری بر گوشی خود داشته باید. علاوه‌بر پاسخ به سؤالات، Google Assistant صرفا با فرمان صوتی کاربر، قادر خواهد بود تا کارهای خاصی را درون اپلیکیشن‌ها انجام دهد، مثل پرداخت صورت‌حساب‌های کارت اعتباری (در اپلیکیشن Capital One) یا به نمایش گذاشتن مسافتی که در این هفته دویده‌اید (در اپلیکیشن Strava). برای اطلاع از اینکه با فرمان صوتی کنترل کدام اپلیکیشن‌ها را می‌توانید در دست بگیرید، کافی‌ست جمله Hey Google, shortcuts (هی گوگل، میان‌برها) را به Google Assistant بگویید.

وارد کردن راحت‌تر پسورد و قابلیت تشخیص نگاه در Voice Access

ویژگی Voice Access دسترسی صوتی در اندروید، در ابتدا برای افرادی که ناتوانی‌های حرکتی دارند طراحی شد، اما این ویژگی می‌تواند برای کاربران عادی نیز مفید باشد، زیرا کاربر صرفا با استفاده از صدای خود می‌تواند پیمایش در گوشی و اپلیکیشن‌های آن را به شکل سریع و مؤثر انجام دهد. به لطف قابلیتی موسوم به gaze detection (تشخیص خیره شدن) –  می‌توانید Voice Access را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که تنها زمانی کار کند که شما در حال نگاه به صفحه گوشی خود هستید. نکته جدید دیگر در Voice Access، ارتقاء نحوه ورود پسورد با صوت است. زمانی که یک فیلد پسورد شناسایی می‌شود، کاربر صرفا با صدای خود می‌تواند حروف، اعداد و حتی نمادها را نیز وارد کند.

 Android Auto

 به‌زودی امکان شخصی‌سازی بیشتری در Android Auto (پلتفرم اندرویدی گوگل مخصوص خودرو) فراهم خواهد شد، از جمله شخصی‌سازی صفحه لانچر مستقیما از خود گوشی و تنظیم دستی حالت تاریک یا Dark Mode. به‌علاوه، به لطف امکاناتی مثل زبانه‌های جدید در اپلیکیشن‌های مدیا و همچنین گزینه "برگشت به بالا" و دکمه A تا Z در اسکرول بار، مرور کردن محتوا راحت‌تر شده است.به گفته گوگل، اپلیکیشن‌های شارژ خودروی الکتریکی، پارک و مسیریابی، در Android Auto گنجانده شده‌اند. نکته دیگر آنکه کاربر می‌تواند از صفحه لانچر به پیام‌رسان‌های موردعلاقه خود دسترسی داشته باشد. و مستقیما از اپلیکیشن‌های Messages و واتس‌اپ، به خواندن و ارسال پیام اقدام کنید. امکانات ذکر شده در Android Auto، برای گوشی‌های مجهز به اندروید 6 و بالاتر (در صورت اتصال به خودروها) فراهم خواهد بود.